Kolotoč života

Přišli jsme na svět nazí a křičící. Oblékli nás do dupaček, zavinuli do zavinovačky a dali do bezpečné náruče rodičů. Ti si nás přivezli z porodnice, pečovali o nás, dávali nám lásku a vše potřebné k životu. A my jsme rostli. Nadešel čas a my byli nuceni zapojit se do kolektivu s názvem školka, někteří […]


Přišli jsme na svět nazí a křičící. Oblékli nás do dupaček, zavinuli do zavinovačky a dali do bezpečné náruče rodičů. Ti si nás přivezli z porodnice, pečovali o nás, dávali nám lásku a vše potřebné k životu. A my jsme rostli. Nadešel čas a my byli nuceni zapojit se do kolektivu s názvem školka, někteří s názvem jesle. Rodiče nás totiž museli živit a budovat trvalé hodnoty. Školkou jsme propluli až ke školní docházce a začali jsme se vzdělávat a mít povinnosti. Vyučili jsme se, vystudovali chytré školy a museli se zapojit tak do procesu tvoření hodnot a vydělávání peněz.
přeplněná ulice
Pracovali jsme a pracovali, střádali korunky, postavili si domy, zplodili potomky a vychovali je. Nastal čas, kdy i naši potomci se osamostatnili. Stále jsme byli zapojeni do pracovního procesu, šetřili na přilepšenou dětem i na náš důchod. Naše děti si pořídili děti, naše vnoučata.
I vnoučátka rostli a nás začal dohánět zub času. Vlasy nám zešedivěli, leckdy i značně prořídly, klouby nás začali bolet, záda se shrbila, kroky se stali pomalejšími. Pomáhali jsme dětem s hlídáním a péčí o vnoučata, dokud bylo potřeba. Děti i vnoučata nás přestali potřebovat.
sraz seniorek
Zrak se zhoršil, ruce se začali třást. Nadešel čas vytoužené penze. Přestěhovali jsme se do malého bytu, protože už jsme ztráceli sílu starat se o dům a děti dům potřebovali. Těšili jsme se, že v penzi budeme cestovat a věnovat se svým koníčkům, na které dříve nebyl čas. Ale už nemáme tolik sil. A jak tedy trávíme své dny? Sedíme před kouzelnou krabičkou jménem televizor a sledujeme obrázky a reklamy, kterými nás přístroj a všechny ty teleshoppingy krmí. Ráno se dobelháme do obchodu, koupíme si noviny a trochu jídla, na které nám stačí malý důchod. Za příznivého počasí vysedáváme na lavičkách, ohříváme svá vetchá těla na slunci, krmíme drobky holuby a vzpomínáme na své mládí.
nahé mimčo
Stáří přijde plíživě. Máme čas na své koníčky, ale už nám neslouží tak dobře tělo, jako dříve. Svět se od dob našeho mládí hodně změnil a na nás a naše těžko ušetřené peníze číhá velké nebezpečí mající mnoho podob. Od teleshoppingů, kterými nás krmí televize až po různé vychytralé potentáty, kteří nás umí velice dobře poplést a přesvědčit o tom, abychom koupili něco, co ve skutečnosti vůbec nepotřebujeme, ať už pro sebe nebo naše děti. A tak se stane, že podepíšeme kupní smlouvu na nějaké zboží, ve které se zavážeme ke koupi jakéhosi nesmyslu za velmi výraznou cenu přesahující naše možnosti. Stydíme se před rodinou přiznat, že jsme se nechali napálit, tak mlčíme a snažíme se splácet, hrnou se na nás nesmyslně vysoké úroky a nám dochází finance, nemáme už ani na jídlo a nájemné.
Každý problém se dá řešit. A nejlepší je ho řešit tak, aby vůbec nevznikl. A tak vás, naše děti a vnoučata prosíme, vraťte nám naší péči tím, že nás připravíte na tento svět, kterému už nerozumíme. I my se ještě stále chceme vzdělávat, například v oblasti finanční gramotnosti seniorů.